מהי כתובה?

מהי כתובה?

כתובה הוא מסמך בו מפורטת ההתחייבות של הבעל כלפי אשתו. את הכתובה עורכים תחת החופה והיא מכילה את הפרטים של בני הזוג. בעיקר יש התייחסות לחובה הכלכלית של הבעל – לזון ולפרנס את אשתו. בכל כתובה יש גם התחייבות של הבעל כלפי אשתו במקרה של גירושין או אלמנות. הכתובה נועדה לשמור על כבודה של בת ישראל, שלא תהיה דעתו של הבעל קלה עליו כאשר הוא נישא לה.

התקף של הכתובה

לכתובה יש תוקף ומשמעות בהלכה וגם בחוק. הוא מחייב את הבעל ומפרט את ההתחייבות שלו בכל התחומים וכן בעניינים כלכליים. את הכתובה יש לשמור ולהחזיק אותה בבית בו גרים בני הזוג. יש בקרב קהילות ישראל מספר נוסחים של כתובות. על הכתובה חתומים שני עדים שנוכחים בעת שהחתן מגיש את הכתובה לכלה.

מה קורה כאשר בני הזוג עומדים לקראת פרידה?

במידה ובני זוג החליטו כי פניהם לפירוק החבילה וכי יש יותר מידי סיבות לגירושין, הם יפנו לבית הדין. שם תהיה התייחסות להתחייבות של הבעל ולכתובה אותה הוא התחייב. במקרה כזה עליו לשלם את הסכום אותו הוא התחייב לשלם במקרה של גירושין. היות ומדובר על מסמך שעשוי להגיע לידי מימוש, לא נכון להפריז בסכומים ולא נכון שהאישה תדרוש סכום כסף גבוה עבור הכתובה. אמנם הסכום מסמל את ההתחייבות של הבעל. אבל לא נדיר לפגוש זוגות שפתחו את הדרך המשותפת שלהם עם המון אהבה ותקווה משותפת. אבל ביום מן הימים הם הגיעו לידי פרידה. ככל שהסכום שהבעל התחייב עליו גבוה יותר, כך הוא ייאלץ להתמודד עם התשלום הזה.

עורך דין בתמונה

בכל מקרה של גירושין יפנו בני הזוג אל עורך דין שיוכל ללוות אותם בתהליך הפרידה שלהם. התהליך יכלול התייחסות למגוון נקודות בעלות חשיבות. אמנם גם לפן של ההתחייבות הכתובה יש משמעות (קראו מתי מקבלים כתובה). אבל יש נושאים קריטיים יותר. כמו גידול הילדים, משמורת והסדרי ראייה, חלוקת הרכוש המשותף וכן הלאה. עורך דין מומחה בתחום גירושין ומשפחה יוכל לנהל עבור בני הזוג את התהליך בצורה נאותה, במטרה להועיל אותם לפרידה מכובדת שרואה את שני הצדדים בשווה.

אהבתם את המאמר? שתפו אותו בין חברים

אולי יעניין אותכם?

הירשמו לניוזלייטר שלנו

רוצים להישאר מעודכנים בכל עת. הרשמו עוד היום לניוזלייטר שלנו